Cała prawda o Węgierskiej Górce

Można pokusić się o stwierdzenie, że początki osadnictwa w Węgierskiej Górce sięgają lat 1608-1622. Folwark, który funkcjonował musiał mieć siedzibę, w której znajdował się zarząd i jego administracja. Na terenie Węgierskiej Gorki zaczęli osiedlać się administratorzy folwarku wraz z rodzinami oraz nowo przybyli wołoscy pasterze, którzy otrzymywali pola do uprawy. Było tak w 1838 roku, kiedy to powstała huta żelaza. O jej budowie na folwarku „Węgierska Górka” zdecydował właściciel majątku żywieckiego Adam Wielkopolski. „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" podaje nam informacje, że jest to „przysiółek i stacja drogi żelaznej państwowej na linii Kraków-Zwardoń, w powiecie żywieckim. Należy do gminy Cięcina". Informacje te pochodzą z lat 1880-1902. Cięcina pozostała przysiółkiem Węgierskiej Górki aż do 1954 roku, kiedy to wprowadzono reformę administracyjną kraju. Powstała wówczas tak zwana gromada Węgierska Górka oraz osiedle Węgierska Górka. Od 1958 roku Węgierska Górka zaczęła funkcjonować indywidualnie i samodzielnie jako osiedle typu miejskiego posiadające status pośredni między wsią i miastem. Takie osiedla funkcjonowały do 1972 roku, kiedy to otrzymywały one prawa miejskie, zaś niewielką ich część zaliczano do wsi. Gromady otrzymały nazwy gmin. Węgierska Górka jest nazwą topograficzną, która została przejęta od pobliskiej góry „Węgierska Górka”. Jest to współcześnie bardzo częste zjawisko, kiedy miasta, wsie czy regiony przejmują nazwy od wzniesień górskich czy akwenów wodnych.

Niezwykle ciekawe jest studiowanie historii tego miejsca, by uzupełnić swoją wiedzę o historii naszego kraju. Węgierska Górka jest dziś miejscowością nie tylko atrakcyjną turystycznie, proponującą wyjście w góry, ale świadectwem niezwykle ciekawych czasów, jednak również bardzo trudnych. Zachęca się turystów do zwiedzania Węgierskiej Górki i okolic, by uzupełnili swoją wiedzę o południowej Polsce, ale również zobaczyli okolicę, która jest świadectwem opisywanych wydarzeń. W Węgierskiej Górce na turystów czeka atrakcyjna baza noclegowa [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wegierska-gorka,0.html], która spełnia wszelkie wymagania podróżujących. Każdy na pewno znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>