Góra Rzepedka

Rzepedź to miejscowość położona na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Chociaż geograficznie przynależy ona do Beskidu Niskiego, to dla wielu miłośników górskich wędrówek stanowi doskonałą bazę wypadową w Bieszczady. W samej wsi nie ma w sumie nic godnego polecenia turystom. Są tutaj, co prawda noclegi, są restauracje i bary, lecz jedyną właściwie atrakcją turystyczną jest zabytkowa, drewniana cerkiew z początków XIX wieku, która mimo burzliwej historii zachowała się do dzisiaj i nadal jest udostępniana wiernym. Jest to wyjątkowy element okolicznego krajobrazu.

Przybywający zatem do wsi turyści w pierwszej kolejności mogą się udać na pieszą wycieczkę w kierunku grzbietu Rzepedki. Do tego szczytu co prawda od Rzepedzi nie prowadzi żaden z góry ustalony szlak ani trasa turystyczna. Można jednak do niego dotrzeć dróżkami przez las. Można również udać się do gminnej Kamieńczy i tam przyłączyć się do głównego czerwonego szlaku bądź też tym szlakiem tylko wrócić. Wycieczka ta będzie szczególnie atrakcyjna przez wzgląd na roztaczające się ze szczytu malownicze widoki. Krajobraz jest piękny, a widoczność doskonała, gdyż szczyt ten jest zupełnie niezalesiony, porośnięty gęstymi łąkami. Sanowi on wiec swoisty taras widokowy na Bieszczady i okoliczne wsie.

Prowadzi tamtędy Szlak śladami starego wojaka Szwejka. Jest to międzynarodowy szlak, bardzo popularny wśród miłośników górskich wędrówek. Prowadzi on od Czech po samą Austrię. Szlak ten jest dostosowany zarówno do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Tereny góry są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym, gdyż znajdujące się na niej ścieżki są średnio strome i łatwe do pokonania. Są też stosunkowo gęste, co pozwala na samodzielne i indywidualne wytyczenie trasy przez podróżujących piechurów.

Spędzając aktywnie czas na górskich wędrówkach po okolicznych szczytach warto się zatrzymać w Rzepedzi na dłużej. Tutejsza baza noclegowa nie jest może szczególnie bogata, ale jak na okoliczne warunki wystarczająca. Możecie to sprawdzić pod adresem – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,rzepedz. Miejsca noclegowe to głównie agroturystyka i prywatne noclegi. Rzepedź nie jest bowiem ani szczególnie nastawioną na turystykę, ani też uzdrowiskową miejscowością. Jest niewątpliwie jednak doskonałą bazą wypadową w okoliczne góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>