Kościół oo. Franciszkanów – atrakcje Krakowa

Wśród licznych turystów, którzy odwiedzają Kraków, można wyróżnić grupę specyficzną. Odróżniającą się od gości, którzy w grodzie Kraka, szukają rozrywki i zwykłych atrakcji, skupieniem oraz poszukiwaniem rzeczy niematerialnych – są to pielgrzymi. Pielgrzymi najczęściej podążają śladami Ojca Świętego – Jana Pawła II. Odwiedzają kościoły, w których modlił się Papież podczas swych wizyt w Krakowie, stają z zadumą pod papieskim oknem, spacerują po krakowskich Błoniach. W rozrywkowym Krakowie, również tacy goście są mile widziani. Noclegi w dawnej stolicy Polski oferują pielgrzymom liczne kwatery zlokalizowane w pobliżu najważniejszych miejsc, związanych z naszym wielkim rodakiem. Coraz więcej też ofert noclegowych jest przygotowywana właśnie z myślą o pielgrzymach. Wśród miejsc, które każdy pielgrzym, ale również każdy turysta zainteresowany sztuką, powinien odwiedzić, jest bez wątpienia kościół świętego Franciszka z Asyżu, mieszczący się przy ulicy Franciszkańskiej 2, na wprost słynnego „papieskiego okna”. Od roku 1920 (czyli jako jeden z pierwszych kościołów w Krakowie) nadano mu tytuł bazyliki mniejszej.

Historia kościoła sięga roku 1236 kiedy to Henryk Pobożny sprowadził z Pragi Franciszkanów. Pierwszy kościół postawiony w tym miejscu ufundował Bolesław V Wstydliwy. Obecny kościół to budowla z drugiej połowy XVII wieku. Kościół składa się z prezbiterium, transeptu, nawy oraz 2 kaplic.

Kościół wyróżnia się przepięknym wystrojem. W oknach znajdują się witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego przedstawiające żywioły oraz jego prawdopodobnie najsłynniejszy witraż „Bóg Ojciec – Stań się”, w transepcie znajdują się natomiast polichromie o niezwykłej urodzie, również wykonana przez Wyspiańskiego. W nawie głównej są polichromie autorstwa Tadeusza Popiela. W kościele znajdują się kilka obrazów Władysława Rossowskiego, płyta przedstawiająca sylwetkę Bolesława Wstydliwego zaprojektowana przez Jana Matejkę.

Podczas wizyty w kościele warto także zwrócić uwagę na ławkę znajdującą się po lewej stronie od głównego wejścia, na której umieszczona jest tabliczka: „Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>