Odwiedziny w Płocku

Płock to miasto położone w województwie mazowieckim, obejmujące obszar 88,06 km². Na tym terenie zamieszkuje ponad sto tysięcy osób. Geograficznie miasto usytuowane jest na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego. Pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie sięgają IX wieku, natomiast prawa miejskie Płock otrzymał w roku 1237.

Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele zabytków, do których należą: Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP, która jest jedną z najstarszych w Polsce, ratusz i cały rynek z licznymi zabytkowymi kamienicami, pochodzącymi z XVIII i XIX wieku, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Muzeum Diecezjalne zbudowane w 1903 roku, Opactwo Pobenedyktyńskie z elementami Zamku Książąt Mazowieckich, Dom pod Opatrznością gdzie znajduje się biblioteka, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, Katedra Mariawidzka, Odwach obecnie siedziba PTTK, kościół farny pw. św. Bartłomieja, Pałac Biskupi, w którym nocował Jan Paweł II oraz wiele innych kamienic, a także budynków wszelakich instytucji.

Innym aspektem miasta poza zabytkowymi budowlami są jego atrakcje. Główną i najbardziej znaną jest zoo, które przyciąga rzesze turystów. Bardzo atrakcyjną możliwością jest zakup biletu on-line, co znacznie ułatwia zaplanowanie trasy zwiedzania miasta. Przykładowe można znaleźć na stronie internetowej, a do dyspozycji są między innymi weekendowe lub przyrodnicze. Po obowiązkowym punkcie jakim jest zoo, warto wybrać się do Muzeum Mazowieckiego, by zgłębić wiedzę o historii i zapoznać się z wystawami stałymi lub czasowymi.

Kolejno na liście może pojawić się Muzeum Żydów Mazowieckich. Na spacer zaprasza natomiast ulica Tumska, którą z każdej strony otaczają wspaniałe budynki. Od początku maja do końca sierpnia można w mieście skorzystać z Ciuchci Tumskiej, która składa się z 20-osobowych wagoników i pokazuje z nich turystom piękno miasta.

Atrakcji w mieście jest o wiele więcej jednak nie sposób ich wszystkich wymienić, najlepiej wybrać się do Płocka osobiście i samemu go odkrywać. Warto na to poświęcić co najmniej weekend, a sprzyjają temu noclegi dostępne na Meteorze. Zapoznać się z nią można za pomocą oficjalnej strony miasta lub wyszukiwarki internetowej, w którą wystarczy wpisać słowa noclegi Płock. Ukażą się planującym podróż takie miejsca noclegowe jak: liczne hotele, pokoje gościnne, pole namiotowe i kempingowe, zajazdy oraz hostele. W związku z tym każdy znajdzie opcję dla siebie i swojego portfela najdogodniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>