Ojców – szlakiem ruin zamków

Ojców jest znaną wsią o charakterze turystycznym, położoną w województwie małopolskim. Jego atutem jest urokliwe położenie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, co przyczynia się do występowania tutaj unikalnej rzeźby terenu. Miejscowość jest oddalona od Krakowa tylko 20 kilometrów, więc jest doskonałą bazą wypadową dla spragnionych aktywnego wypoczynku na łonie natury. W Ojcowie ulokowany jest słynny Ojcowski Park Narodowy, którego symbolem są nietoperze. Rezerwat posiada walory przyrodnicze i kulturalne. Schowane są przed światem ruiny pałacu króla Kazimierza Wielkiego. W malowniczej scenerii podziwiać można Zamek na Pieskowej Skale.

Wioska jest wielką gratką dla miłośników przyrody, głównie z rzeźby krasowej terenu. Spotkać można ogromną ilość ostańców, jaskiń, wąwozów i wywierzysk. W parku udostępnionych jest ponad 35 km ścieżek pieszych dla turystów pośród zapadających w pamięci krajobrazów. Pięć szlaków o różnych stopniach trudności kusi turystów ofertą przeżycia wyjątkowej przygody. Jednym z tras jest czerwony Szlak Orlich Gniazd, niebieski Warowni Jurajskich i żółty Dolinek Jurajskich. Pozostałe dwie to ścieżki dydaktyczne o kolorze czarnym i zielonym. Będąc w Ojcowie koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego (wikipedia.pl), mieszczące się na terenie Rezerwatu Narodowego. Skansen o powierzchni około 200 m2 założony został w 1965 r. Znajdują się w nim wystawy związane z fauną, florą i geologią ogrodu. Dodatkową atrakcją jest część etnograficzna muzeum, gdzie przedstawiono eksponaty związane z antropologią kultury tutejszych regionów. Jest czynne cały rok. Aby zwiedzić wszystkie atrakcje Ojcowa – warto zarezerwować sobie dogodny nocleg (meteor-turystyka.pl)

W miejscowości nie brakuje ciekawych wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych. Jedną z nich są Muzyczne Majówki w Ojcowie, które nawiązują do czasów, gdy Ojców był słynnym uzdrowiskiem, kiedy organizowane były tu liczne koncerty muzyczne. W czerwcu w 2016 r., odbyła się impreza pod tytułem Jurajskie wina z Pstrągiem Ojcowskim – organizowana przez pstrągarnię. Turyści mogli za symboliczną kwotę, spróbować win z lokalnych winiarni. Interesujący był również IV Zlot „Krynoliny”. Tajemniczo brzmiące wydarzenie w programie oferowało rekonstrukcję historyczną. Odtworzono archaiczne gry, rozrywki i sporty oraz salonowe zabawy. Dodatkową atrakcją była nauka tańców z XIX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>