Palmiarnia w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto położone w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, na zboczu doliny rzeki Odry. Historycznie oraz kulturowo, Zielona Góra i jej okolice to najdalej na północ wysunięta część Dolnego Śląska. Do 1998 roku, miasto było stolicą województwa zielonogórskiego. Jednym z ulubionych miejsc, i to zarówno dla turystów jak i dla samych zielonogórzan, jest przepiękna i klimatyczna Palmiarnia, usytuowana na szycie Wzgórza Winnego. Została zbudowana w tym właśnie miejscu nie bez powodu.

Zielona Góra przez wieki słynęła z produkcji wina. W XIX wieku praktycznie z każdej strony otoczona była uprawami winorośli, a w mieście i najbliższej okolicy istniały dziesiątki mniejszych i większych winiarni, z których kilka należało do największych w ówczesnych Niemczech (trzeba pamiętać, że w XIX wieku Zielona Góra znajdowała się pod zaborem pruskim). Na samych plantacjach ich właściciele stawiali tzw. domki winiarzy, które służyły do przechowywania owoców, narzędzi czy skrzynek. Mimo że w okresie największego rozkwitu istniało ich ponad pół tysiąca, to do tych czasów dotrwało ich jedynie kilka.

Jednym z takich domków, które można podziwiać do dziś, jest dom winiarza zbudowany przez Augusta Gemplera w 1818 roku na Winnym Wzgórzu. To właśnie na tyłach tego domu, w 1961 roku zbudowano pierwszą palmiarnię, która pełniła przede wszystkim funkcję nietypowej kawiarni. Szybko okazało się, że obiekt jest zdecydowanie zbyt mały, aby pomieścić coraz nowsze uprawiane tam rośliny oraz dużą rzeszę chętnych na odpoczynek w tym nietypowym lokalu. Do końca lat 60. XX wieku, palmiarnia była rozbudowywana aż 4 razy, a do dzisiaj aż 6 razy.

Obecnie to imponujący obiekt o powierzchni 3 357,98 m kwadratowych, kubaturze 23 530,80 m sześciennych, długości 62,58 m, szerokości 43,80 m i wysokości całkowitej 20,48 m. Oprócz działających w jej wnętrzu kawiarni i restauracji, można tam podziwiać ponad 150 gatunków roślin pochodzących ze stref zwrotnikowej i równikowej oraz ogromne akwaria z egzotycznymi gatunkami ryb i innych morskich stworzeń. Zwiedzanie na pewno uatrakcyjnią antresole, tarasy widokowe, strumienie, fontanny, a nawet niewielkie wodospady. Palmiarnia w Zielonej Górze jest miejscem niezwykłym i będąc w tym mieście, koniecznie trzeba ją odwiedzić, aby poczuć się, jak na tropikalnej wyspie.

Z uwagi na umiejscowienie oraz wyjątkowo łagodne zniszczenia, wyrządzone podczas II wojny światowej, Zielona Góra jest miastem, w którym istnieje ogromna ilość zabytków i atrakcji turystycznych. Miejsc wartych odwiedzenia jest tak wiele, że jednodniowe zwiedzanie może okazać się zbyt krótkie. Dzięki noclegom w Zielonej Górze, będzie można skorzystać na dłużej z uroków miasta. Dlatego po pysznej kolacji, zjedzonej w restauracji na terenie palmiarni, można udać się do hotelu, aby od rana z nowymi siłami odkrywać piękno tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>