Roztocze – atrakcje krajoznawcze, szlak pielgrzymkowy

Południowy obszar województwa lubelskiego zajmuje wyżynne pasmo Roztocza. Występują tutaj najwyższe punkty Lubelszczyzny, w tym wzgórze Wapienia – położone na wysokości 387 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie w granicach Polski na terenie Roztocza to Wielki Dział – 390 m n.p.m. Roztocze jest obszarem o urozmaiconym i malowniczym krajobrazie i pięknych lasach. Rejon ten jest atrakcyjny pod względem turystycznym, a baza noclegowa Roztocza zachęca [Roztocze➪Noclegi➪Meteor], by właśnie w tym rejonie zdecydować się na odpoczynek.

Roztocze to nie tylko miejscowości i miasteczka o znaczeniu krajobrazowym, które zlokalizowane są od okolic Kraśnika do Hrebennego, gdzie zobaczyć możemy różnorodny typ krajobrazu. W części zachodniej Roztocza dominuje tzw. krajobraz lessowy, w części środkowej – wapienno-piaszczysty z wodospadami, lasami jodłowymi i bukowymi (to teren obejmujący Roztoczański Park Narodowy), a część wschodnia to krajobraz ostańcowy, położony na południe od Bełżca z najwyższym wzgórzem Krągły Goraj, skamieniałymi drzewami oraz tajemniczymi bunkrami z lat tzw. linii Mołotowa (1940-41).

Roztocze to także miejsca kultu religijnego. Ważne miejsca pielgrzymkowe i sanktuaria na tym terenie to miejscowości Krasnobród, Janów Lubelski oraz Radecznica. Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej stanowi cel pielgrzymek na Roztoczu. Ten dominikański zespół klasztorny z cudownym obrazem Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, kaplicą objawień „na wodzie” zbudowaną na palach nad źródłem, liczne rzeźbione kapliczki i stacje dróżek różańcowych przyciągają w to miejsce wielu pątników. Janów Lubelski na szlaku pątniczym zajmuje szczególne miejsce, ze względu na sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej i Różańcowej i jednocześnie podominikański zespół klasztorny, kościół św. Jana Chrzciciela, będący klejnotem barokowej architektury. Kolejne polecane miejsce dla pątników – Radecznica – to sanktuarium św. Antoniego – kościół i klasztor wzniesiony w końcu XVII wieku, na wzgórzu Łysa Góra. Woda ze źródełka św. Antoniego ma moc uzdrawiającą. Warto też udać się do kaplicy drewnianej, ośmiobocznej położonej poniżej klasztoru nad wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>