Wakacje w Dziwnowie i zapomniane uzdrowisko

Bardzo popularną praktyką szczególnie w okresie letnim, są wyjazdy wakacyjne połączone z turnusami sanatoryjnymi. Takie procedery są popularne w szczególności w przypadku rodzin, których jeden z członków wyjeżdża do sanatorium, a pozostała część rodziny towarzyszy mu przez kilka lub kilkanaście dni w takim wyjeździe. Oczywiście w ich przypadku konieczne jest zarezerwowanie noclegów poza ośrodkiem sanatoryjnym, nie zmienia to jednak głównych założeń takich praktyk. Podobnie rzecz wygląda w nadmorskim Dziwnowie, gdzie jednak od wielu lat nie działają już państwowe ośrodki uzdrowiska, a jedynie prywatne sanatoria.

XIX-wieczne uzdrowisko

Z historycznego punktu widzenia uzdrowiskowe walory Dziwnowa ze względu na obecne tutaj solankowe źródła (i wpływ jodu, co wynikało bezpośrednio z nadmorskiego położenia) znane były już na początku XIX wieku. To właśnie w tamtym okresie rozwinęła się lokalna baza noclegowa, a mała wieś znana właściwie tylko okolicznym mieszkańcom, zaczęła odgrywać dużą rolę w branży turystycznej. Gwałtowny rozwój miasta datowany jest jednak na czasy powojenne, gdy granice administracyjne Dziwnowa zaczęły wykraczać poza jedną wieś i przenikały również na tereny graniczącej wyspy Wolin. Działały wtedy jeszcze pomniejsze uzdrowiska solankowe, ale ich całkowite zamknięcie nastąpiło w latach siedemdziesiątych. Obecnie w Dziwnowie znajdują się wyłącznie prywatne ośrodki o typie bardziej rehabilitacyjnym niż sanatoryjnym, a samo miasto nastawia się głównie na turystykę, a nie branżę uzdrowiskową i medyczną.

Dziwnów dzisiaj

Z tego powodu lokalne atrakcje skupiają się na zapewnieniu turystom rozrywki nowoczesnej i dostosowanej do wymagań współczesnych Polaków. W Dziwnowie działa prężnie rozbudowana baza restauracyjna opierająca się na kuchni morskiej – rybach, wędzarniach i smażalniach. Turyści mają dostęp do portu i przystani morskiej, wycieczek statkami pirackimi i rejsów jachtami. Wynajmując noclegi w Dziwnowie (Noclegi➪Dziwnów➪Meteor), w tutejszych pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych można też liczyć na dostęp do ciekawych atrakcji dla dzieci: boisk, placów zabaw, wypożyczalni rowerów i quadów. W pobliżu działa stadnina koni, a jedną z największych atrakcji jest znajdująca się tu wyspa Wolin, jedna z dwóch największych wysp należących do Polski. Na terenie Dziwnowa zlokalizowana jest też Aleja Gwiazd Sportu – to miejska ulica, na której na specjalnych postumentach umieszczono odlane z metalu repliki medali należących do najznamienitszych współczesnych polskich sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>