Zamek Drahim w gminie Czaplinek

Co można zobaczyć w Czaplinku? To niezbyt duże miasto o atrakcyjnym położeniu, które obfituje w atrakcje turystyczne. Poza słynnym Sławogrodem czy przepięknym Drawskim Parkiem Krajobrazowym można odwiedzić w gminie Czaplinek Zamek Drahim, który dokładnie znajduje się w Starym Drawsku. W zasadzie chodzi o malownicze ruiny warownego zamku joannitów, który to obiekt został wybudowany jeszcze w XIV wieku. Pozostałości zamku wpisano w 1959 roku do rejestru zabytków. Średniowieczny zamek to jedna z najciekawszych atrakcji regionu, która przyciąga zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.

Jak już wspomnieliśmy, Zamek Drahim w gminie Czaplinek (https://pl.wikipedia.org/wiki/Czaplinek_(gmina)) powstał w XIV wieku, a konkretnie okres jego budowy datuje się na lata 1360-1366. Zamek Drahim utrzymany jest w stylu gotyckim, budynek został wybudowany na miejscu pochodzącego z wieku XII grodu Drawian. Lokalizacja zamku nie jest bynajmniej przypadkiem, tutaj bowiem w epoce średniowiecza przebiegał szlak solny, prowadzący z południa Europy na północ kontynentu. Początkowo wybudowano zamek drewniany, dopiero później powstał obiekt murowany. Obiekt był wykorzystywany właściwie do połowy XVIII wieku, kiedy to podczas wojny siedmioletniej doszło do pożaru. W latach sześćdziesiątych prowadzono w obrębie Zamku Drahim badania archeologiczne, wtedy też przeprowadzono pewne prace renowacyjne. Trzeba jednak przyznać, że cenny zabytek nie został zagospodarowany. Sytuacja zmieniła się dopiero w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to zamek został kupiony przez prywatnego inwestora. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających. Dlaczego warto go odwiedzić podczas swego pobytu w Czaplinku lub okolicy? Przede wszystkim można tutaj bliżej zapoznać się z historią Pomorza. A to bynajmniej nie wszystko. Na zamku znajduje się także muzeum, gdzie znajdziemy starą broń, narzędzia tortur, zbroje rycerskie, a także rozliczne przedmioty użytkowane w dawnych czasach na co dzień. Co jakiś czas organizowane są dla grup zwiedzających tradycyjne turnieje rycerskie. Oprócz tego można tutaj skosztować typowych dla średniowiecza dań, w tym także słynnych miodów drahimskich.

Chcielibyśmy dodać jeszcze, że łatwo można zarezerwować noclegi w Czaplinku (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,czaplinek,0.html), niezależnie od tego, jakie macie oczekiwania co do standardu oraz ceny. Baza noclegowa tego popularnego miasta turystycznego jest stosunkowo rozbudowana, co mogą potwierdzić liczni turyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>